S umělou inteligencí se dnes musí nějak vypořádat každý copywriter. Jak ji používám já, aby mi dobře sloužila, ale nenarušovala můj kreativní proces?
Moje pozice k použití AI při copywritingu
AI vnímám jako juniorního kolegu, který zatím neví všechno, ale snaží se mi za každou cenu pomoct. Zároveň dělá pořád ty stejné chyby dokola a jeho práci je nutné pořádně kontrolovat.
Kdyby existovala škála od 1=nechci o AI ani slyšet do 10=používám to úplně na všechno, zařadila bych se někam k číslu 6. Je podle mě škoda nevyužít AI jako druhou kontrolu. Zároveň je potřeba si uvědomit, že AI je pořád na začátku. Většina výstupů vyžaduje manuální kontrolu a hlavně ověřování faktů.
Jaké nástroje používám na copywriting?
Obecně je u většiny světových nástrojů pro copywriting problém s českou lokalizací. Proto se mi nejlíp pracuje s největšími nástroji jako jsou Gemini a ChatGPT, které nabízí placenou i bezplatnou verzi a lokalizaci do češtiny mají na slušné úrovni.
ChatGPT používám hlavně pro analýzu, generování osnov textů, kontrolu a návrhy úprav. Pokud jde o tvorbu textů, má tendenci sklouzávat ke klišé, občas se zacyklí nebo v delším vlákně ignoruje část zadání.
Gemini je rychlejší, texty umí o něco přirozenější, ale má problém držet se struktury a někdy má trochu (čti dost) svojí hlavu.
Opravidlo: Zatím se nejedná o AI, ale užitečný český nástroj na kontrolu a korekturu textů, který brzy čeká upgrade s využitím umělé inteligence. Umí přehledně vypsat chyby, zatím ale nevychytá všechno a nezvládá anglicismy.
Moje nejpoužívanější prompty
Používám jich samozřejmě mnohem víc, ale kdybych měla zmínit ty nejčastější způsoby použití, pak jsou to ty následující:
Analýza stávajícího obsahu
Kontrola četnosti klíčových slov z analýzy v původním textu, analýza čitelnosti. Slouží pro přehled, jak jsme na tom ve fázi před a pro porovnání s výsledným textem.
Ilustrační příklad promptu: Zkontroluj výskyt klíčových slov [KLÍČOVÁ SLOVA] v následujícím textu. Identifikuj stylisticky slabé a nepřirozené pasáže. Text nepřepisuj, ale vypiš v seznamu s odrážkami jednotlivé problematické části včetně argumentů, proč jsou problematické: [TEXT].
Generování osnovy a struktury
Když mám hotovou analýzu, nechám AI navrhnout odpovídající strukturu článku. Používám ji ale jen pro návrh osnovy, nikdy pro celé texty.
Ilustrační příklad promptu: „Představ si, že jsi copywriter a píšeš článek pro klienta, který se zabývá prodejem [PRODUKT]. Připrav osnovu textu na téma [TÉMA], která obsahuje klíčová slova [KLÍČOVÁ SLOVA], zahrnuje následující vstupy z analýzy konkurence [ANALÝZA KONKURENCE] a vyzdvihuje [PRODEJNÍ VÝHODY]. Struktura by měla být rozdělena do kapitol s krátkým popisem obsahu každé části.
Kontrola hotového textu
AI dokáže docela efektivně kontrolovat chyby v textu. Nikdy jí ale nedovolím přepisovat celý text, místo toho si nechám připravit konkrétní návrhy včetně argumentace. Pro tento účel jsem si vytvořila i vlastní GPT, který dokáže texty vyhodnotit z hlediska cca 10 parametrů, ale dá se to řešit i jednodušším promptem.
Ilustrační příklad promptu: Zkontroluj následující text z hlediska gramatiky, stylistiky a interpunkce. Text nepřepisuj, ale vypiš v bodech seznam úprav včetně důvodů, proč je podle tebe úprava nutná: [TEXT]
Návrh synonym
Menší záchranný kruh, když píšu básničky nebo potřebuju vychytat stylistiku, ale zrovna mě nenapadá vhodné synonymum.
Ilustrační příklad promptu: Navrhni co největší počet synonym ke slovu [SLOVO], seřaď je od co nejpodobnějšího významu po nejméně podobný.
Výhody a omezení použití AI v copywritingu
Ve zkratce je to vyšší efektivita na úkor kvality a kreativity.
Výhody |
Omezení |
Texty vytvoří rychle | Kvalita textů za moc nestojí |
Navrhne klíčová slova bez nutnosti použití placených nástrojů | Nikdy to nebude přesná a poctivá analýza s ověřeným původem dat |
Upraví stávající texty podle analýzy | Klíčová slova nacpe do textu buďto na sílu a nepřirozeně nebo v lepším případě vůbec |
Rozliší větší chyby, hrubky, překlepy | A pak vám bude tvrdit, že slovenské skloňování je ok použít v češtině |
Zvládne hrubou analýzu cílovky nebo tone of voice klienta podle textu | Ale text podle toho vygeneruje moc formální nebo neformální |
AI jako ‚‚partner in copy‘‘, ne náhrada
Takže závěrem. AI je fajn pomocník na dílčí a rutinní úkoly. Čím víc matematické a analytické jsou, tím je spolehlivější. Kreativitu a zkušenosti copywritera ale (zatím) nenahradí. Nemá empatii, nechápe jemné nuance a neumí uvažovat strategicky.