Táák, klikatelný nadpis bychom měli. A teď o těch klišé v copywritingu. Ono to s nimi totiž není tak jednoduché, jak by se na první dobrou mohlo zdát. Jsou všude a bolí mě z nich oči? Ano. Ale jsou chvíle, kdy nad nimi ty oči jsem schopná přimhouřit.
Moje nej(ne)oblíbenější copy prohřešky
Nejdříve si pojďme ukázat pár příkladů, abychom všichni věděli, o čem se bavíme. Takže tady jsou moje nej(ne)oblíbenější copy prohřešky aneb Kde jsem to jen četla? Jo, aha – všude.
- Vykouzlí úsměv na tváří
- Potěší každou ženu
- Rozzáří oči každé ženě
- Vytvoří teplo domova
- Sázka na jistotu
- Dárek, který mluví sám za sebe
- Kvalita za rozumnou cenu
- Vytvoří nezapomenutelný dojem
Ten poslední mám osobně nejradši, protože jestli něco zaručeně vytvoří, tak zapomenutelný dojem. Proč je to problém doufám tušíme.
No jo, jenže co s nimi?
Co když potřebuju přesně tohle napsat, ale žádná jiná varianta mě prostě nenapadá? Je docela velká šance, že pokud existuje jiný způsob, jak říct přesně tohle, nejspíš ho už někdo před vámi vymyslel. A dost možná se z toho stalo další klišé.
Všechno se dá opsat originálněji, ale ne vždycky je dobrý nápad kvůli tomu lámat klávesnici. Zaprvé riskujete, že to bude delší, komplikovanější a méně srozumitelné. A kromě toho existují cílovky a formáty, které žádnou divočinu neunesou.
Takže někdy je možná lepší je tam nechat, nebo se k nim vrátit později.
Ale co když to prostě chci napsat líp napoprvé? Mám na to jeden recept a tomu se říká: informační hodnota.
Jak přidat textům informační hodnotu?
Pojďme si to ukázat na několika příkladech.
Takže co taková kvalita za rozumnou cenu vlastně znamená? Je to kvalitní a zároveň levné. Proč je to kvalitní? Co to je? Obal na mobil? Takže je nerozbitný a nepoškrábe se. Možná ho dokonce můžete bezstarostně hodit do kabelky ke klíčům. Jsou to květiny? Takže jsou čerstvé, voňavé a ideálně nakvetlé v den doručení.
Potěší každou ženu. Jsem žena a domnívám se, že kromě dobrého jídla máloco potěší úplně každou ženu. Takže se nejspíš shodneme, že tahle fráze je minimálně nadužívaná ve většině odvětví. Tady asi chceme říct, že je ten produkt univerzální, a že se chlap nemusí bát, že ho s ním vyhodí na ulici. Reagujeme tím na potenciální bariéru ke koupi, odstraňujeme obavy ještě předtím, než vzniknou. Nebo naopak můžeme tu cílovku trochu specifikovat, třeba: potěší především ženu, která je ztělesněním přirozené elegance.
Dárek, který mluví sám za sebe. Za mě asi jediné správné použití téhle fráze v roce 2025 a dál je produktový popisek mluvící hračky.
Závěrem ke klišé?
Jejich revírem je internet, jejich četnost je vražedná, jejich autory jsou umělé inteligence, juniorní a unavení copywriteři, kterým došla šťáva. Osobně nedám ruku do ohně za to, že jsem je nikdy nenapsala. Možná jsem je použila jako placeholder s tím, že později vymyslím něco lepšího a zapomněla jsem na to. Nicméně jsou tu mezi námi a naším úkolem je bojovat za lepší copy, pokud je to možné.